„Profilaktyka Smyka”: ciekawy projekt dla najmłodszych uczniów

„Profilaktyka Smyka”: ciekawy projekt dla najmłodszych uczniów

Uczniowie klas I-III w Piszu będą mieli okazję poznać przygody małej dziewczynki — Poli, która uczestniczy w licznych przygodach i często wpada w tarapaty. Pola jest postacią z książeczki napisanej przez podkom. Jolantę Sorkowicz, której celem było stworzenia narzędzia do nauki dbania o własne bezpieczeństwo w domu i poza nim.

„Na ratunek Poli”: książeczka dla dzieci i pomoce naukowe dla nauczycieli

Książeczka napisana przez panią policjantkę składa się z kilkunastu rymowanych historii, a każda z nich opowiada o innym zagrożeniu. Czytając krótkie opowiadania, dzieci będą uczyć się poprzez zabawę, jak należy postępować w przypadku zagrożenia. Podkom. Jolanta Sorkowicz zadbała nie tylko o dzieci, ale również o nauczycieli, którzy otrzymają materiały pomocnicze ułatwiające przeprowadzenie zajęć.

Dzieci z łatwością zaangażują się w przygody małej Poli, ponieważ dzieją się one w Piszu. Ponadto książeczkę zdobią kolorowe ilustracje, których autorem jest Wiktor Zygo.

Projekt sfinansowany przez samorządy

Projekt „Profilaktyka Smyka” sfinansowało kilka samorządów, w tym gmina Pisz. Dzięki wsparciu finansowemu możliwe było przygotowanie około 1000 książeczek dla dzieci i materiałów promocyjnych dla nauczycieli. Materiały prawdopodobnie dotarły już do szkół. Teraz wszystko w rękach nauczycieli, którzy muszą wygospodarować czas na przeprowadzenie dodatkowych zajęć, które wykraczają poza podstawę programową.

Mimo napiętego grafiku wypełnionego po brzegi podstawą programową warto znaleźć czas na naukę zdrowych nawyków w kontekście bezpieczeństwa. Dzieci są nieustannie narażone na ataki i nigdy nie wiemy, kiedy podczas krótkiej drogi ze szkoły do domu pojawi się na niej ktoś, kto zechce zaczepić nasze dziecko w niewiadomym celu. Warto je na taką ewentualność przygotować, bez zbędnego straszenia.

Przygody Poli uwzględniają więcej potencjalnych zagrożeń, nie tylko te związane z potencjalnym zaginięciem dziecka w wyniku porwania. Zajęcia na temat bezpieczeństwa z pewnością będą dla maluchów ciekawe, a przy okazji nauczą dzieci, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.