Policja w Piszu ostrzega przed oszustami

Policja w Piszu ostrzega przed oszustami

Policjanci z Komendy w Piszu ostrzegają przed oszustwami na popularnym portalu OLX. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie policji oszuści wymyślili szereg nowych sposobów na oszustwa.

Na co zwrócić uwagę?

Schemat oszustwa jest następujący. Kupujący odzywa się do sprzedającego poza portalem i wysyła mu link do odebrania pieniędzy. Ten przekierowuje na stronę, gdzie należy podać swoje dane. Alarmujące jest to, że należy tam podać również numer karty oraz kod zabezpieczający.

Kiedy już wypełni się formularz, trzeba potwierdzić transakcję za pomocą kody SMS. Kiedy to zrobimy, możemy już pożegnać się z oszczędnościami. Oszust właśnie wyłudził nasze dane bankowe.

Co robić z oszustwami i jak się bronić?

Zawsze zachowaj szczególną ostrożnośc kiedy podajesz dane swojego konta lub karty. Jeżeli już musisz to zrobić, zawsze dokładnie czytaj SMS, który przychodzi z banku. Oszuści często wysyłają w nim autoryzację dalszych przelewów bez potrzeby informowania o nich za pomocą wiadomości. Niestety dane do konta już mają. Jeżeli potwierdzisz zaufanego odbiorcę, bez problemu przeleją oszczędności z konta.

Jeżeli coś w wiadomości od kupującego wzbudza wątpliwości, nie klikaj w żadne linki. Oszustami są często osoby z zagranicy, więc szczególnie uważaj na poprawność językową.

Kiedy zostałeś oszukany, nie wpadaj w panikę. Jak najszybciej poinformuj swój bank oraz komisariat policji. Możesz się także zwrócić o pomoc do portalu OLX.