Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani w powiecie piskim

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani w powiecie piskim

Dzięki obywatelskiej postawie świadków w ostatni weekend zatrzymani zostali dwaj nietrzeźwi kierowcy. Nie tylko zawiadomili oni policjantów, ale również uniemożliwili pijanym kierowcom dalszą jazdę. Zabrane kluczyki świadkowie zdarzenia przekazali policjantom.

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwych kierowców

27 sierpnia w piątek doszło do zatrzymania obywatelskiego dwóch kierowców, którzy chcieli prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Na szczęście na miejscu czuwali obywatele, którzy uniemożliwili mężczyzną jazdę, zabierając im kluczyki do samochodu. Na miejsce oby zdarzeń została wezwana policja.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali badania alkomatem. Mężczyźni mieli w wydychanym powietrzy 2,5 oraz 3 promile alkoholu. Jeden z nich to 75-letni mieszkaniec powiatu, kierował on samochodem marki Land Rover. Drugi z zatrzymanych to 56-latek z gminy Koło. Kierował on samochodem marki Volkswagen Polo.

Wysokie kary za jazdę pod wpływem

Kierowanie pod pływem alkoholu wiąże się z szeregiem konsekwencji. Jest to grzywna, do dwóch lat pozbawiania wolności oraz nawet 15-letni zakaz kierowania pojazdami. Właśnie takie konsekwencje grożą zatrzymanym mężczyzną.

W najbliżej przyszłości możemy się spodziewać dalszego zaostrzenia tych kar. Nowe Prawo Drogowe ma niedługo wejść w życie. Planuje się w nim wyższe mandaty oraz dotkliwsze konsekwencje dla pijanych, oraz przekraczających prędkość.

Pamiętajmy, że każdy z nas może dokonać zatrzymania obywatelskiego. Jeżeli widzimy, że ktoś popełnia przestępstwo mamy prawo zatrzymać go do przyjazdu policji. Całą akcję można również nagrywać telefonem. Nagranie ma służyć bezpieczeństwu oraz może być ewentualnym dowodem w sprawie. Nie podejmujmy jednak interwencji jeżeli może być zagrożone nasze życie lub zdrowie. Najlepiej jest również nie podejmować jej samemu, zwłaszcza kiedy potencjalny przeciwnik jest od nas silniejszy. Najbezpieczniej jest wtedy oddalić się z miejsca zdarzenia i jak najszybciej zawiadomić policję.