Zaostrzone kontrole w ostatni weekend września

Zaostrzone kontrole w ostatni weekend września

W całym województwie, w tym i w Piszu, policjanci prowadzili ostatnio akcje, która miała na celu poprawić bezpieczeństwo na drogach. W tym szczególnym okresie kiedy kończą się wakacje, jest to szczególnie ważne. Powroty z wakacji niestety sprzyjają wypadom. Jak przedstawiają się statystyki?

Ostatni weekend wakacji. Czy było bezpiecznie?

W województwie warmińsko-mazurskim w tym roku było nieco bezpieczniej niż w ubiegłym. Policjanci, którzy kontrolowali drogi, zanotowali 38 nietrzeźwych kierowców. To o 6 mniej niż w ubiegłym sezonie. Lepiej było też pod względem wypadków. W tym roku doszło do 7 wypadków, w których poszkodowanych zostało 15 osób. Ubiegłego lata było ich 11. W ich wyniku śmierć poniosły 4 osoby, a 14 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 120 kolizji, co jest wartością nieco wyższą niż w roku poprzednim kiedy odnotowano ich 114.

Niestety Polacy nadal często wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jak donoszą policjanci, jest to jedna z kluczowych przyczyn wypadków. Brawurowa jazda i brak koncentracji zdecydowanie sprzyja incydentom, które w normalnych okolicznościach nie wystąpiłyby.

Wakacje na polskich drogach

Ten rok w Polsce pod względem bezpieczeństwa na drogach być co najwyżej średni. Niestety w wielu miejscach doszło do śmiertelnych wypadków i wielu kolizji. Zwykle były one spowodowane zbyt szybka jazda oraz nieodpowiednim stanem kierowcy.

W tegoroczne wakacje na polskich drogach doszło do 451 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W ciągu ostatniej doby zgonów było aż 5. Bardzo często poszkodowany w wyniku zdarzenia był kierowca, jednak równie często byli to piesi i rowerzyści. Aktualna mapa wypadków znajduje się na stronie nowosolskiej policji.

Wraz z policjantami z Pisza apelujemy o rozwagę na drogach. Pamiętajmy, że nawet zmęczenie może przyczynić się do tragedii. Jeżeli nie jesteśmy w stanie kierować samochodem, zrezygnujmy z tego. W ten sposób możemy uratować życie swoje i innych uczestników ruchu.