Wkrótce otwarcie drogi z Pisza do Wąglika!

Wkrótce otwarcie drogi z Pisza do Wąglika!

Już niedługo nastąpi oficjalne otwarcie drogi dojazdowej z Pisza do Wąglika. Mieszkańcy miejscowości sąsiadującej z Piszem nie mogą się już doczekać. Porządna droga asfaltowa z zadbanym poboczem i zadaszonym przystankiem autobusowym odmieni codzienne dojazdy do pracy i szkoły na lepsze.

Lokalna inwestycja za ponad 2 mln zł

Mieszkańcy Wąglika już od dłuższego czasu wnioskowali o drogę z prawdziwego zdarzenia, łączącą wieś z Piszem. W Wągliku mieszka 217 osób (dane z 2021 roku) i większość z nich dojeżdża do Pisza do pracy lub szkoły. Wieś jest oddalona od miasta o niecałe 5 kilometrów. Wkrótce dojazd do Pisza z Wąglika będzie dużo przyjemniejszy, ponieważ zakończono budowę drogi łączącej obie miejscowości. Utworzenie nawierzchni asfaltowej, zagospodarowanie poboczy i budowa przystanku autobusowego kosztowało gminę nieco ponad 2,4 mln zł. Warto wspomnieć, że niecałe 2 mln zł uzyskano w ramach dofinansowania. Gmina uzyskała wsparcie rządowych programów rozwoju infrastruktury drogowej i inwestycji lokalnych. Z budżetu gminy wydano około 500 tys. zł.

Wąglik, skąd wzięła się charakterystyczna nazwa wsi?

Malownicza wieś Wąglik sąsiadująca z Piszem ma dość nietypową nazwę. Zgodnie z obecną terminologią wąglik oznacza chorobę i raczej nikt nie nazwałby miejscowości słowem tak negatywnie nacechowanym. Wytłumaczenie tego fenomenu jest jednak proste. Nazwa miejscowości została utworzona w czasach, gdy jednostka chorobowa o nazwie wąglik nie była jeszcze sklasyfikowana i opisana. Nazwa wsi nikomu nie kojarzyła się więc negatywnie, a dzisiaj jest jedną z wielu polskich miejscowości o nietypowych, często zabawnych nazwach.

Dodaj komentarz