Wielkie wodne inwestycje w Piszu i 85 mln zł dofinansowania!

Wielkie wodne inwestycje w Piszu i 85 mln zł dofinansowania!

Strefa wodna w Piszu prężnie się rozwija. Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie przekazało aż 85 mln zł na rozwój infrastruktury żeglarskiej, w tym na rozbudowę przystani. Szczególną popularnością w Piszu cieszy się śluza Guzianka I, której remont wkrótce się także się rozpocznie. Dzięki temu Pisz stanie się jeszcze atrakcyjniejszy turystycznie.

Śluza Guzianka I remontowana za ponad 16 mln zł

Śluza Guzianka jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Piszu. Oblegana każdego roku, mocno wysłużona i stara (została wybudowana w 1879 roki) od dawna wymagała remontu. Aby usprawnić nieco korzystanie ze śluzy, wybudowano drugą — Guziankę II. To istotnie pomogło zmniejszyć natężenie ruchu na starej śluzie, a teraz przyszedł czas na kolejny krok. Wkrótce rozpocznie się gruntowny remont śluzy Guzianka I, który potrwa około roku.

Statystyki podają, że w 2020 roku przez śluzy przepłynęło aż 20 tysięcy jednostek pływających. Tak dużego zainteresowania nie można zmarnować! Co ciekawe, remont śluzy to tylko jeden z kilku etapów wielkiego projektu obejmującego także modernizację przystani na plaży miejskiej.

Prace remontowe na rzece Pisie

Plaża miejska i wybrzeże Pisy zostaną zmodernizowane i przystosowane do potrzeb turystów, w tym osób z niepełnosprawnościami. Pojawi się również nowoczesne zaplecze sanitarno-socjalne, składające się między innymi z natrysków, punktu medycznego, pralni samoobsługowej i dźwigu do slipowania łodzi. Brzegi rzeki ozdobią ławeczki i nie zabraknie również koszy na śmieci. Wszystko po to, by na zmodernizowanym terenie utrzymać porządek. Najwięcej uwagi poświęci się strefie do cumowania łodzi. Wodowanie ma być bezpieczne i bezkolizyjne.

Trzeba przyznać, że inwestycja zapowiada się naprawdę ciekawie. Na efekty trochę poczekamy, ale z pewnością będzie warto.

Dodaj komentarz