Kamienna Baba w Piszu. Atrakcja, o której niewiele wiadomo

Kamienna Baba w Piszu. Atrakcja, o której niewiele wiadomo

Każde miasto ma swoje historyczne sekrety i tajemnicze historie. Dzięki temu odkrywanie przeszłych dziejów jest jeszcze ciekawsze. Pisz także ma interesujące skarby z przeszłości, do której możemy zaliczyć Kamienną Babę.

Historia Kamiennej Baby z Pisza

Kamienna Baba, znana również jako Kamionka, to kamienna figura o nieznanych korzeniach, która znajduje się na terenie osiedla Rynek w Piszu. Rzeźba przedstawia postać kobiety. Posąg mierzy 140 cm i jest owiany tajemnicą w związku ze swoim pochodzeniem.

Historia rzeźby sięga XVIII wieku, kiedy to Kamienna Baba była prawdopodobnie uznawana za element ozdobny fasady domu. Posąg jest elementem pruskiej kultury, jednak do dziś nie ustalono, po co tworzono podobne rzeźby. Czy była to wyłącznie ozdoba, czy może Kamienna Baba miała znaczenie religijne? Rzeźba przez wieki była przenoszona z jednego miejsca na drugie. W końcu osiadła w centrum miasta, gdzie jest pięknie wyeksponowana. Początkowo stanowiła część prywatnej posesji, ale później została przekazana miastu i stała się jego charakterystycznym symbolem. Każdy może podejść i dotknąć posągu, by poczuć ducha przeszłości.

Dodaj komentarz