Kary więzienia za okrutne traktowanie krów – utrzymanie wyroku przez Sąd Okręgowy w Olsztynie

Kary więzienia za okrutne traktowanie krów – utrzymanie wyroku przez Sąd Okręgowy w Olsztynie

W gminie Pisz na Warmii i Mazurach dwóch prowadzących działalność rolniczą zostało prawomocnie skazanych na karę pozbawienia wolności wynoszącą jedno i pół roku. Powodem wydania tak surowego wyroku było bezwzględne znęcanie się nad stadem krów. Wyrok, który pierwotnie zapadł w sądzie niższej instancji, został utrzymany przez Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Przełomowy werdykt w tej bulwersującej sprawie zapadł w marcu 2023 roku, a miejsce rozprawy stanowił Sąd Rejonowy w Piszu. Wówczas to uznał za winnych Ewę P., zarządzającą gospodarstwem rolnym skupiającym się na produkcji mleka oraz jej syna, Wojciecha P., który faktycznie opiekował się tam hodowanymi zwierzętami. Matka i syn zostali uznani za winnych zbrodni dokonanych na co najmniej 90 krowach w 2022 roku. Sąd ustalił, że rolnicy posługiwali się okrutnymi metodami, nie zapewniając zwierzętom odpowiedniej opieki weterynaryjnej oraz pielęgnacyjnej. Krowy były zaniedbane, brakowało im adekwatnej ilości karmy i dostępu do wody. Znajdowały się one w oborze, gdzie były niemal zanurzone do szyi w mieszance własnych odchodów i wody. Jeżeli by te nieszczęsne zwierzęta usiadły, istniało ryzyko ich utopienia.

Sąd pierwszej instancji za te haniebne czyny wymierzył rolnikom karę jednego i pół roku pozbawienia wolności. Oprócz tego, orzekł zakaz prowadzenia przez nich działalności rolniczej oraz posiadania zwierząt gospodarskich na następne 10 lat. Dodatkowo, skazańcy muszą uiścić nawiązki po 20 tysięcy złotych na rzecz organizacji walczącej o prawa zwierząt. Uratowane zwierzęta były wyczerpane, cierpiały na niedożywienie, a niektóre z nich były nawet okaleczone. W środę (2 sierpnia) informację o tym, że skazujący wyrok sądu pierwszej instancji został utrzymany, przekazała Marta Banaś-Grabek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Dodaj komentarz