Uczniowie z Pisza uczcili pamięć bohaterów lokalnej historii

Uczniowie z Pisza uczcili pamięć bohaterów lokalnej historii

Podopieczni Szkoły Podstawowej Nr 4 w mieście Pisz wpisali się w aktywność ogólnopolskiej kampanii „Szkoła pamięta” Ministerstwa Edukacji i Nauki, odwiedzając miejscowy cmentarz. To kolejny z wielu udziałów tej młodzieży w tej szlachetnej inicjatywie.

„Brzydką pogodą czy deszczem nie daliśmy się zniechęcić. Jako grupa wolontariuszy odwiedziliśmy groby i zapaliliśmy świece dla tych, którzy oddali swoje życie w walce, ale także dla tych, których już nikt nie pamięta…” – opowiada Anna Charubin, prowadząca Szkolne Koło Wolontariatu przy SP 4 w Piszu.

Inicjatywa „Szkoła pamięta”, organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ma już na swoim koncie pięć edycji. Jej początki sięgają 2019 roku i jest ona zbieżna czasowo z okresem, kiedy wspominamy bliskich nam zmarłych oraz postaci, które wkroczyły na trwałe do kart historii – zarówno na szczeblu narodowym, jak i lokalnym. Inicjatywa ta jest nawiązaniem do Polskich tradycji obchodzenia święta Zaduszki. Głównym celem jest skierowanie uwagi młodzieży na konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy przyczynili się do odzyskania naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

W 2022 roku w akcję zaangażowało się ponad 1,3 miliona uczniów i 108 tysięcy nauczycieli z ponad 11 tysięcy szkół z całego kraju.

Dodaj komentarz