Polonez na Placu Daszyńskiego w Piszu – kontynuacja tradycji

Polonez na Placu Daszyńskiego w Piszu – kontynuacja tradycji

Mieszkańcy miasta Pisz po raz dziesiąty spotkali się na Placu Daszyńskiego, aby oddać hołd swojej narodowej tradycji, tańcząc poloneza. Zawsze pierwszego maja, mieszkańcy Pisza gromadzą się na wspólnym tańcu. Dziesięć lat temu zdecydowano, że polonez, będący jednym z najbardziej ceremonialnych tańców narodowych, będzie stał się symbolem tej uroczystości.

To właśnie czytanie fragmentów z „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza inicjuje tę coroczną ceremonię. Polonez, taniec o korzeniach ludowych pierwotnie wykonywany przez prosty lud, z czasem zyskał międzynarodowe uznanie. Jego francuska nazwa – la danse polonaise – dosłownie oznacza „polski taniec”. W przeszłości, różne regiony Polski nazywały ten taniec na różne sposoby. Najpopularniejsze nazwy to chodzony, pieszy, w niektórych kręgach też chmielowy.

Niezależnie od nazewnictwa, polonez jest tańcem dostępnym dla wszystkich, bez względu na umiejętności taneczne. Prosta choreografia pozwala każdemu z łatwością opanować kroki. Jak co roku, mieszkańcy Pisza pokazali, że potrafią celebrować tę tradycję z pełnym zaangażowaniem.

Po zakończeniu tańca, według tradycji, wszyscy odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, co stanowi dodatkowy element wpisujący się w polskie obchody narodowe.

Dodaj komentarz