Najlepsze atrakcje w Piszu. Część I

Najlepsze atrakcje w Piszu. Część I
Jeżeli akurat przebywacie w Piszu lub się do niego wybieracie, koniecznie zapoznajcie się z listą najlepszych atrakcji miasta.
 

Ratusz w Piszu

 
Ten neogotycki budynek został wybudowany w 1900 roku. Postawiono go miejscu innego Ratusza, który prawdopodobnie został zniszczony. Wybudowano go z pieniędzy uzyskanych od Francji ramach reparacji.
Ratusz jest dwukondygnacyjny i posiada naprawdę wspaniałe zdobienia. Z jednej strony dekoruje go zegar. Warto również zwrócić uwagę na drzwi z herbem oraz stojącą przed nim babę pruską.
Dzisiaj mieści się tutaj Urząd Stanu Cywilnego, Muzeum Ziemi Piskiej, a także Starostwo Powiatowe.
 

Baba pruska

 
Przed Ratuszem stoi kamienna baba, która pochodzi od plemion pruskich, stąd jej powszechna nazwa Baba Pruska. Została znaleziona w Wejsunach w 1827 roku.
Są to dość tajemnicze pomniki. Trwają spory i powstają prace na temat ich przeznaczenia. Niewykluczone, że są one hołdem dla bóstw lub po prostu wskazywały drogę, lub wyznaczały granicę. Istnieje też teoria, zgodnie z którą baby miały być figurami pokutnymi. Jaka jest prawda? Niestety nie wiadomo. Bardzo dużo tego typu obiektów znajdziemy na terenie Niemiec. W Polsce nie zachowało się ich tak wiele.
 

Dom Królewski

 
Dom Królewski został wybudowany w XVIII wieku i jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Ten barokowy budynek mieści Ognisko Muzyczne i jest w naprawdę dobrym stanie. Piękne mury i wnętrza urzekają swoją prostotą. W środku znajdziemy pięknie rzeźbione przedmioty i inne pamiątki. Trzeba przyznać, że to wszystko nadaje miejscu unikalny klimat.
 
Czy dom był jednak siedzibą króla? Raczej nie, chociaż niektórzy doszukują się w historii wypadków, kiedy król mógł tam nocować, odwiedzając Pisz. Czy jednak takie wydarzenie mogłoby uczynić z niego dom królewski? Wydaje się, że byłoby to spore nadużycie. Niestety do końca nie wiadomo skąd wzięła się ta nazwa.
 
Jedno jest jednak pewne. Dom warto odwiedzić i naocznie przekonać się jak pięknie jest zachowany i jakie skarby kryje w swoim wnętrzu.