Pisz. Pogrzeb i odznaczenie 14-letniego Ernesta

Pisz. Pogrzeb i odznaczenie 14-letniego Ernesta

W miniony piątek odbył się uroczysty pogrzeb 14-letniego Ernesta z Pisza, który poniósł śmierć w wyniku akcji ratunkowej. Rzucił się na pomoc załodze jachtu, który niefortunnie zahaczył o linię wysokiego napięcia. Prezydent odznaczył go pośmiertnie.

Uroczystości pogrzebowe

W czasie pogrzebu, który odbył się w piątek, obecna była cała drużyna, której przewodził Ernest. Byli tam też inni sportowcy i znajomi małego bohatera. Uroczyście złożono koszulkę chłopca na trumnie, a przy całym wydarzeniu warte honorową pełnili strażacy i policja.

Wszystkich napawa smutek z powodu śmierci chłopca, a jednocześnie są dumni, że mogli być przyjaciółmi i rodziną tak wspaniałej osoby. Nikt nie ma wątpliwości, że Ernest zachował się bohatersko. Jego trener oraz koledzy właśnie tak go wspominają. Był uczynny i zawsze gotowy do pomocy.

Rodzina i bliscy pożegnali chłopca, jednak nie zabrakło też słów krytyki pod adresem pozostałych uczestników zdarzenia, załogi statku. Niestety żadna z ocalałych osób nie pojawiła się na ceremonii. Wiele osób odbiera ten fakt jako ujmę na honorze oraz wstyd. Spodziewano się podziękowania za postawę Ernesta.

Podczas ceremonii zabrała głos matka chłopca, która nie kryła smutku, jednak wyraziła nadzieję, że dobro zapoczątkowane przez chłopca da dalsze owoce.

Medal „Za ofiarność i odwagę”

Władze kraju nie zostały obojętne na wydarzenia w Piszu. Apelowali o to zresztą sami mieszkańcy, którzy są wzruszeni postawą Ernesta. Dotąd zapalają znicze i modlą się w intencji zmarłego.

Prezydent kraju Andrzej Duda również docenił postawę i charakter 14-latka. Pośmiertnie odznaczył go medalem „Za ofiarność i odwagę”, który został wręczony rodzicom podczas ceremonii pogrzebowych. Odznaczenie wręczył przedstawiciel pałacu prezydenckiego Łukasz Rzepecki.

Wydarzenia są przestrogą dla pływających na wodach, ale również sprawiają, że wraca wiara w ludzi i w przyszłość. Ernest jest doskonałym przykładem patriotycznej obywatelskiej postawy, która w każdych czasach jest niezwykle ważna.