Wielkanocne tradycje Polaków

Wielkanocne tradycje Polaków

Chociaż niektórzy burzą się na nazywanie Polski krajem katolickim, to jednak Polacy nie mogą zaprzeczyć, że są tradycjonalistami. Nie ma w tym nic złego, a poza tym polskie tradycje i święta są naprawdę piękne. Dla wierzących mają także duże znaczenie. Jesteście ciekawi, jakie świąteczne tradycje są w Polsce najpopularniejsze? Zapraszamy do czytania!

Tradycje, bez których nie ma Wielkanocy

Święconka, biała kiełbasa i śmigus-dyngus — to jedne z tradycji, bez których Polacy nie wyobrażają sobie Wielkanocy. Wielka Sobota jest wyjątkowym dniem, w którym tłumy Polaków maszerują do kościołów z pięknie przystrojonymi koszyczkami. W środku znajdują się jajka, kiełbasa, sól, masło, baranek, chleb i chrzan. Zawartość koszyka różni się w zależności od regionu.

Tradycją wielkanocną jest także wspólne, niedzielne śniadanie, podczas którego spożywa się określone potrawy. Biała kiełbasa, mazurek i babka wielkanocna to podstawa! Nie może również zabraknąć malowanych jajek.

Najweselszym momentem świąt wielkanocnych jest śmigus-dyngus, czyli wodne szaleństwo. Co ciekawe, za wielkanocną tradycję uważa się również… sprzątanie!

Tradycje, które straciły na popularności

Nie jest tajemnicą, że katolickie święta mają sporo pogańskich zapożyczeń. Tradycje wielkanocne często stanowią nieco zmodyfikowane tradycje słowiańskie, do których można zaliczyć na przykład śmigus-dyngus. Dawniej wierzono, że panny na wydaniu trzeba sowicie polać wodą, by znalazły sobie ukochanego.

Do bardziej nietypowych tradycji, od których już się odchodzi, jest między innymi wieszanie Judasza popularne na Podkarpaciu. To symboliczne uśmiercanie zdrajcy, jednak nie wiadomo, czemu konkretnie ma służyć. Powszechnie twierdzi się, że to symboliczne wymierzanie sprawiedliwości dla Jezusa. W rejonie Kujaw popularne jest natomiast wylewanie żuru jako symboliczne powitanie radosnego okresu — wiosny i lata.

Niektórzy przed Poniedziałkiem Wielkanocnym spodziewają się spotkań ze zjawami i duchami, przybywających wyprosić dla siebie jakieś prezenty. Brzmi to naprawdę ciekawie.

A Wy, macie jakieś tradycje, bez których nie wyobrażacie sobie świąt wielkanocnych?

Dodaj komentarz