Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są tanie, a w Polsce drogie?

Dlaczego mieszkania w Hiszpanii są tanie, a w Polsce drogie?

Od kilku tygodni media w Polsce rozpisują się o inwestycjach Polaków, którzy coraz chętniej kupują nieruchomości w Hiszpanii. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są ceny nieruchomości. Postanowiliśmy przyjrzeć się czynnikom wpływającym na ceny mieszkań i domów w Hiszpanii. Czy zakup domu w tym, notabene pięknym europejskim kraju, naprawdę się opłaca?

Sekret popularności rynku mieszkaniowego w Hiszpanii

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, na kraje sąsiadujące padł blady strach. Nastroje doskonale widać właśnie w strefie nieruchomości: Polacy wręcz rzucili się na nieruchomości dostępne w Hiszpanii. Zanotowano blisko 50% wzrost zainteresowania nieruchomościami właśnie w Hiszpanii, z czego większość potencjalnych inwestorów stanowią Polacy. Dlaczego właśnie Hiszpania? Mieszkania są tam dość tanie, jak na standardy europejskie, co w przeliczeniu na polską walutę oznacza równowartość kawalerki lub małego mieszkania w dużym mieście. W Hiszpanii możemy mieć więc porządne mieszkanie lub bungalow i to nad samym morzem. Najistotniejsze jest jednak położenie Hiszpanii, która wydaje się wolna od zagrożeń ze strony Rosji.

Inflacja także ma znaczenie

Niestabilna sytuacja gospodarcza w Polsce skłania Polaków do szukania bezpiecznych sposobów na ochronę własnych pieniędzy. Nieruchomości zawsze były najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem inwestowania pieniędzy. Tymczasem wojenne niepokoje w Polsce i galopująca inflacja przyczyniły się do tego, że Polacy wolą inwestować za granicą. Warto jednak zaznaczyć, że określanie hiszpańskich nieruchomości mianem tanich to duże nadużycie. Jeśli kogoś nie stać na zakup mieszkania w Polsce, w Hiszpanii też nie kupi.

Czy wobec tego inwestowanie w hiszpański rynek nieruchomości ma sens? To zależy. Jeśli ktoś traktuje nieruchomość jako zabezpieczenie przed wojną lub wstęp do przeprowadzki, to jak najbardziej, hiszpańska nieruchomość przyczyni się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i zapewni dodatkowe alternatywy. Natomiast, jeśli ktoś liczy na zyski finansowe, to powinien odpuścić sobie tę inwestycję, gdyż szybko może ona zamienić się w dodatkowy problem.

Dodaj komentarz