Używanie telefonu podczas jazdy — ile może wynieść mandat?

Używanie telefonu podczas jazdy — ile może wynieść mandat?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienność bez telefonu. Ludzie przywykli do smartfonów tak bardzo, że korzystają z nich także podczas jazdy samochodem. Tymczasem kierowca zerkający w ekran telefonu komórkowego stanowi zagrożenie na drodze. Korzystanie z telefonu przy jednoczesnym prowadzeniu pojazdu jest zabronione i karane mandatem.

Dlaczego smartfon nie może być używany podczas kierowania samochodem?

Smartfon to jedno z najbardziej rozpraszających urządzeń codziennego użycia. Czasami, zwłaszcza podczas monotonnej podróży, czy w trakcie stania w korku, pojawia się ochota zatelefonowania, napisania wiadomości, lub zaktualizowania statusu w mediach społecznościowych. Może się wydawać, że to nic takiego. Ostatecznie widzimy przecież drogę przed sobą. Tymczasem co czwarty wypadek w Polsce jest spowodowany przez kierowców korzystających z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Chwilowe rozproszenie uwagi może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Jaki mandat za jazdę z telefonem w ręku?

Jeśli zdarza Wam się prowadzić z telefonem w ręku, pamiętajcie, że tworzycie zagrożenie dla siebie i innych. A jeśli ten argument wciąż nie wydaje Wam się przekonujący, mandat z pewnością będzie. Mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych mogą skutecznie zniechęcić do rozpraszania się za kierownicą. To jeszcze nie wszystko. Jeśli w wypadku drogowym będziecie stroną poszkodowaną, nie otrzymacie pełnej kwoty odszkodowania. I będzie to spowodowane właśnie korzystaniem z telefonu podczas jazdy. Warto pamiętać, że zdanie świadków także się liczy. Rozmowa telefoniczna może być również widoczna na nagraniach monitoringu czy zdjęciach zrobionych przez fotoradar. Na wszelki wypadek lepiej unikać ryzyka.

Dodaj komentarz