Historycy z Pisza przywieźli do miasta poniemiecki schron!

Historycy z Pisza przywieźli do miasta poniemiecki schron!

Czymże są ograniczenia wobec pasji historyka? Niczym! Pasjonaci z Pisza wykazali się ogromnym zaangażowaniem, transportując z olsztyńskiego dworca PKP poniemiecki schron. Zabytkowy schron, ważący około pięciu ton, jest obecnie w trakcie renowacji. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zabytek udało się bezpiecznie przetransportować do miasta.

Zaniedbany schron odzyska swoją świetność w Piszu

Jak to z historycznymi przedmiotami bywa — nie każdy umie je docenić. Stary poniemiecki schron był obecny w Olsztynie od lat. W mieście nie było komu zadbać o Einmann Bunker, dawniej służący za jednoosobowy schron wartowniczy. Pozostałości po wojennych dziejach nie chciano wpisać do rejestru zabytków, wobec czego nikt nie przeznaczał środków, by zadbać o obiekt. Na szczęście do akcji wkroczyli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Piska Pozycja Ryglowa. Zapaleńcy za nic mieli imponującą wagę schronu i odległość obuy miast. Po wielu miesiącach starań i wysiłków schron dotarł do Pisza, gdzie wkrótce zostanie poddany renowacji.

Nowy eksponat historyczny w mieście

Schron Einmann Bunker dotarł do Pisza samochodem ciężarowym. Pięciotonowy bunkier podróżował w specjalnej naczepie. Załadowanie obiektu bez jego uszkodzenia okazało się sporym wyzwaniem, natomiast rozładunek był już ostatnią prostą. Uradowani zdobyczą historycy byli naładowani entuzjazmem, podobnie jak instytucje, które wsparły projekt. W związku z tym nikt nie narzekał na trudy przedsięwzięcia.

Po renowacji schron dołączy do drugiego bunkra w Piszu. Oba obiekty są niezwykle ciekawe. Co więcej, Einmann Bunker ponad 50 lat temu był obecny na dworcu w Piszu. Historycy poszukują zdjęć z tamtego okresu, by lepiej przedstawić odwiedzającym historię tego obiektu.

Dodaj komentarz