Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Wady wzroku to problemy zdrowotne dotykające milionów ludzi na całym świecie. Choć z fachowego punktu widzenia nie traktuje się ich jako choroby, dolegliwości te w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz pracę. Na szczęście istnieje dziś wiele możliwości skutecznej korekcji niedoskonałości układu wzrokowego. Do klasycznych stosowanych metod korekcji wzroku zaliczymy okulary oraz soczewki kontaktowe. Te ostatnie pomagają odzyskać lepsze widzenie i cieszyć się aktywnym trybem życia.

Dopasowanie soczewek kontaktowych – jak zrobić to dobrze?

Istnieje wiele rozmaitych odmian soczewek kontaktowych. Na rynku kontaktologicznym są dostępne modele przeznaczone do korekcji większości wad refrakcji, również tych dużych. Decydując się na korzystanie ze szkieł kontaktowych, trzeba oczywiście wiedzieć, który produkt wybrać. Dobór soczewek zależy od wady wzroku, jaką posiadamy. Pierwszym krokiem powinna być zawsze wizyta u specjalisty trudniącego się w diagnozie zaburzeń refrakcji oraz dopasowywaniu na tej podstawie odpowiedniej korekcji optycznej. Ekspertami w tej dziedzinie są wykwalifikowani optometryści. W trakcie wizyty specjalista zbierze od ciebie wywiad medyczny oraz wykona kilka szczegółowych testów i pomiarów, co gwarantuje, że szkła będą najlepiej korygować twoją wadę wzroku. Warto wspomnieć, że w asortymencie wiodących producentów znajdziemy nie tylko klasyczne szkła kontaktowe, czyli takie całkiem przezroczyste, ale też soczewki kolorowe, podkreślające lub zmieniające naturalną barwę oczu.

Jak korygujemy krótkowzroczność i nadwzroczność?

Do najczęściej występujących wad wzroku należą krótkowzroczność, czyli miopia, oraz nadwzroczność (hyperopia), potocznie nazywana dalekowzrocznością. W obydwu przypadkach sprawdzą się sferyczne szkła kontaktowe, które służą do wyrównywania najprostszych wad refrakcji oka. Ich nazwa wskazuje, że kształtem przypominają wycinek kuli (sferę). Krótkowidz musi wybrać szkła kontaktowe sferyczne o mocach ujemnych (tzw. minusy): http://twojespojrzenie.pl/a/bcbo,krotkowzrocznosc-co-oznacza-jak-leczyc. Takie soczewki zmniejszają skupienie promieni świetlnych, tak aby skupiały się one dokładnie na siatkówce, a nie przed nią bądź za nią. Z kolei osoba ze zdiagnozowaną hyperopią powinna sięgnąć po soczewki sferyczne o mocach dodatnich, zwanymi również „plusami”: https://przezsoczewke.com/a/mltj,nadwzrocznosc-czym-jest-i-jak-sie-objawia. Pamiętajmy, że decyzja o noszeniu szkieł kontaktowych powinna być poprzedzona wizytą u specjalisty. Dobieranie ich na własną rękę nie jest dobrym pomysłem.

Jakie soczewki powinien nosić astygmatyk?

Kolejną wadą refrakcji, którą można korygować za pomocą szkieł kontaktowych, jest astygmatyzm, nazywany inaczej niezbornością. Istotą tej dolegliwości jest nierównomierność załamywania wnikających do oka promieni świetlnych. Przyczyną takiego stanu jest zniekształcenie rogówki lub soczewki ocznej, które uległy rozciągnięciu w trakcie rozwoju. Typowym objawem niezborności jest nieostre, zamazane widzenie z rozmytymi konturami. Astygmatyzmowi mogą towarzyszyć również takie objawy jak: bóle oczu i bóle głowy, napięcie w obrębie gałek ocznych, mrużenie oczu, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, czy ogólne zmęczenie oczu podczas wysiłku wzrokowego. Niezborność można obecnie z powodzeniem korygować odpowiednio dobranymi szkłami kontaktowymi. Najlepsze efekty dają modele toryczne. To specjalny rodzaj soczewek mający kształt torusa – figury geometrycznej przypominającej przeciętą wzdłuż piłkę.

W jaki sposób koryguje się prezbiopię?

Dobrym rozwiązaniem dla osób z zaawansowanymi problemami wzrokowymi mogą być soczewki progresywne, inaczej zwane soczewkami multifokalnymi. To doskonały wybór w przypadku prezbiopii – postępującego z wiekiem zmniejszenia elastyczności soczewki ocznej i osłabienia napięcia akomodacyjnego. Prezbiopia nazywana jest również starczowzrocznością, ponieważ pierwsze objawy występują już w późniejszym wieku. Obecnie dzieje się to już nawet po 40. roku życia. Symptomy mogą się różnić, jednak zazwyczaj następuje szybkie pogorszenie ostrości wzroku z bliska; pojawiają się też problemy z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Progresywne szkła kontaktowe są skonstruowane w taki sposób, aby mogły korygować zarówno problemy z postrzeganiem bliży, jak i dali. Nosząc takie soczewki, można zapomnieć o konieczności noszenia ze sobą dwóch par okularów. To wygodne, skuteczne i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie dla prezbiopów.

Dodaj komentarz