Miasto Pisz radzi. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Miasto Pisz radzi. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Lato jeszcze trwa, a turyści korzystają z resztek ładnej pogody. Niestety wesoła i beztroska zabawa często kończy się tragicznie. Co zrobić, aby wakacje przebiegły bez niespodzianek? Jak prawidłowo zachowywać się nad wodą? Sprawdź nasze rady.

Mierz siły na zamiary

To jedna z najważniejszych zasad aktywnego wypoczynku, zwłaszcza tego nad wodą. Zawsze upewniaj się, że głębokość wody nie będzie dla Ciebie zbyt duża. Najlepiej zorientuj się tez, jakie dno ma dany zbiornik oraz nie wypływaj zbyt daleko. Dość często do utonięć dochodzi właśnie przez takie kardynalne błędy. Pływacy, chcąc się popisać, przeceniają swoje umiejętności i dochodzi do tragedii.

Najlepiej jest korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych. W razie niebezpieczeństwa wykwalifikowany ratownik będzie nam w stanie udzielić szybkiej pomocy. Niestety zwykle uratowanie tonącego wymaga nie lada siły oraz umiejętności. Nie można liczyć, że uratuje nas rodzina lub znajomi.

Warto też trzymać się zasady, że nie skacze się do wody rozgrzanym. Takie zachowanie może doprowadzić do szoku termicznego, a w efekcie do paraliżu mięśni. W takiej sytuacji nawet najbardziej doświadczony pływak nie będzie w stanie wydostać się z wody.

Unikaj nieoznakowanych kąpielisk

Jak już wcześniej pisaliśmy najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie zdecydujemy się na ten krok, to wybierzmy, chociaż miejsce odpowiednio do tego przygotowane. Nieprzeznaczone do kąpieli miejsca mogą charakteryzować się kiepskim dnem oraz znacznymi skokami głębokości wody. Będzie to szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób nieumiejących pływać.

Pod żadnym pozorem nie skacz też do wody w miejscach, gdzie nie wiadomo dokąd sięga woda. Takie kok możemy przepłacić zdrowiem lub nawet życiem. W żadnym wypadku nie skaczmy też na główkę, chyba że jesteśmy absolutnie pewni głębokości wody.

Używaj sprzętu ratunkowego

Kluczowym jest odpowiednie wyposażenie się. Jeśli pływamy na łódce, koniecznie miejmy ze sobą kamizelkę ratunkową. Powinniśmy ją mieć cały czas na sobie, ale każdy z nas wie, jakie są realia. Taki sprzęt jest niewygodny i nieporęczny. Niemniej jednak warto go mieć ze sobą, aby w razie potrzeby rzucić go osobie potrzebującej.

Nie łudźmy się też, że pomogą nam dmuchane zabawki. Niestety nie charakteryzują się one zbyt wielką wytrzymałością. Zwykle nie utrzymają dorosłego człowieka. Jeżeli wypływamy daleko, można też wziąć ze sobą flarę sygnałową. W razie nagłej potrzeby możemy w ten sposób zaalarmować pobliskie łodzie czy plażowiczów.

W razie niebezpieczeństwa dzwoń!

Jeżeli spotka Cię jakiekolwiek niebezpieczeństwo w wodzie lub na wodzie zaalarmujmy WOPR. Jego numer to dla telefonów komórkowych 601 100 100. W razie wypadku nie wahaj się ani chwili. W nagłych wypadkach każda minuta jest cenna i na wagę złota.

Pamiętaj, żeby zawsze zachowywać ostrożność. Wypadki zdarzają się niespodziewanie i czasem ciężko je przewidzieć.