82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Obchody w Piszu

82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Obchody w Piszu

1 września to dla Polski wyjątkowa data. Właśnie ten dzień uznaje się za oficjalne rozpoczęcie II Wojny Światowej. W tym dniu w całej Polsce odbywają się uroczystości. Nie inaczej jest w Piszu, chociaż tutaj jest skromnie.

Złożenie kwiatów

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zwyczajowo odbyły się pod Pomnikiem Wolności. O godzinie 12:00 zebrały się tam władze miasta oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Złożono kwiaty na cześć bohaterów tej wojny oraz upamiętniono jej ofiary

Pod pomnikiem zapłonęły znicze, a bohaterów i ofiary uczczono minutą ciszy. Atmosfera była naprawdę podniosła, trzepotały flagi i nic nie zakłóciło tego wyjątkowego dnia. Dużo wcześniej podobnie jak w całym kraju zawyły syreny alarmowe. Miało to miejsce dokładnie o 4:45, czyli w godzinie ataku Niemiec na Polskę.

Premier Morawiecki upamiętnił bohaterów

Najwyższe władze państwa, które wzięły udział w obchodach, wygłosiły przemówienia. Wiele słów padło z ust premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał rolę Niemców jak najeźdźców. Apelował również to sprzeciwu wobec prób naruszania naszej państwowości i granic.

Zebrani obywatele mogli wraz z innymi odśpiewać hymn narodowy. Była również wciągnięta flaga oraz wieńce i znicze. Atmosfera była podniosła i właśnie taka powinna być. Pamięć o niechlubnych wydarzeniach z przeszłości niestety pozostanie z nami na długo.

Do pielęgnowania pamięci w swoim przemówieniu nawoływał też premier Morawiecki. Podkreślał, że powinniśmy poznać naszą historię i rozumieć znaczenie wydarzenia, jakim była II Wojna Światowa. Niestety w dzisiejszych czasch (według premiera) wiele osób nie pamięta już kto był w tym konflikcie najeźdźcą. Należy więc przypominać Polakom, jaka jest prawda historyczna i budować w ten sposób wiedzę.