Tężnia solankowa, dlaczego warto się tam wybrać?

Tężnia solankowa, dlaczego warto się tam wybrać?

W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje kilka popularnych tężni solankowych. Tężnie od wieków słyną ze swoich właściwości zdrowotnych, a współcześnie na nowo odkrywamy ich prozdrowotną moc. Dzięki tej popularności tężnie solankowe stały się łatwo dostępne i często są częścią korzystnych ofert w salonach SPA.

Jak działa tężnia solankowa?

Tężnie solankowe z reguły znajdują się w miejscach wydobywania soli, ale nie jest to regułą. Dzisiaj małą tężnię solankową można stworzyć w dowolnym miejscu. Tężnie mają charakterystyczną budowę, gdyż stworzone są z drewna drzew iglastych, a wnętrze wypełnia się prozdrowotną solanką za pomocą specjalnych pomp. W większości tężni wewnątrz znajdują się również brzozowe gałązki, które także mają znaczenie dla rozprowadzania solanki. Zadaniem osób odwiedzających tężnię solankową jest oddychanie bogatym w mikroelementy powietrzem. Pobyt w tężni solankowej to znakomita okazja, by odpocząć i odrobinę się zrelaksować. W tym czasie nasz organizm otrzyma potężną dawkę jodu, a także sodu, potasu, żelaza, bromu, magnezu i wapnia. Co ciekawe, podczas jednego pobytu w tężni wdychamy ilość jodu większą, niż podczas kilkudniowego pobytu nad morzem.

Inhalacja w tężni solankowej, co daje?

W tężniach solankowych najlepsze jest to, że korzyści czerpią osoby z różnymi schorzeniami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do tężni udać się także w momencie, gdy nie narzekamy na problemy ze zdrowiem. W każdym razie solankowa terapia jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z zaburzeniami w pracy tarczycy. Jod pomaga również na problemy w obrębie układu oddechowego. Z kolei pozostałe mikroelementy obecne w solance pomagają w walce z chorobami skórnymi i różnego rodzaju alergiami. Regularne wizyty w tężni solankowej wspierają również układ odpornościowy. Dobrodziejstwa solanki nie są natomiast zalecane osobom z chorobami układu krążenia. W tym przypadku planowaną wizytę w tężni solankowej warto skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz