Sprawdź aktualne limity dorabiania na emeryturze!

Sprawdź aktualne limity dorabiania na emeryturze!

Wielkimi krokami zbliżamy się do września i to właśnie w tym miesiącu zmniejszą się limity dorabiania na emeryturze. To ważna wiadomość dla wszystkich osób pobierających świadczenia emerytalne, nie ukończywszy jeszcze wieku emerytalnego. Jeśli miesięczna wypłata przekroczy limit dorabiania, następne świadczenie zostanie pomniejszone o określoną kwotę lub zostanie wstrzymane.

Limity dorabiania na emeryturze zmieniają się często

Graniczne kwoty przychodu zmieniają się w Polsce co trzy miesiące. Teraz gdy kwota przeciętnego wynagrodzenia w Polsce spadła, zmniejszy się również limit dorabiania na emeryturze. W związku z tym wszyscy emeryci, którzy nie ukończyli 65 roku życia oraz emerytki, które nie mają jeszcze 60 lat, muszą skontrolować swoje zarobki. Warto jednak pamiętać, że limit wciąż pozostaje dość wysoki. Pensja w wysokości 4309,40 zł brutto to próg bezpieczeństwa. Przy takich zarobkach nie musimy obawiać się negatywnego wpływu na świadczenia emerytalne. Kiedy natomiast przekroczymy ten próg, ale nasza pensja wciąż będzie niższa od kwoty 8 003,20 zł brutto, musimy liczyć się ze zmniejszeniem świadczeń emerytalnych. Z kolei zarobki powyżej 8 003,20 zł brutto uprawniają ZUS do całkowitego zawieszenia emerytury.

Osoby w wieku emerytalnym mogą dorabiać bez ograniczeń

Warto pamiętać, że powyższe ograniczenia nie dotyczą osób, które skończyły już wiek emerytalny. W tym wypadku można dorabiać sobie bez ograniczeń, bez martwienia się o systematyczne zmiany limitów. Z ograniczeń zwolnieni są również inwalidzi wojskowi oraz inwalidzi wojenni.

Biorąc pod uwagę fakt, że najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, wiele osób wciąż musi pracować, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Co więcej, kwota ta uwzględnia już najnowszą waloryzację emerytur. Więcej aktualności znajdziesz na stronie: https://www.emeryt.pl/.

Dodaj komentarz